Your shopping cart is empty!
QMobile A900i
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850/900/1800/1900 |
| 3G Network | WCDMA 900/2100 |
| SIM | Dual Sim |
| Announced | Nov, 2013 |
| BODY | |
| Dimensions | 134.5x67.7x8.07mm |
| DISPLAY | |
| Size | 4.7" Qhd |
| Multitouch | Yes |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB ROM / 1GB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 with A2DP |
| USB | Yes |
| CAMERA | |
| Primary | 8 Mega Pixel with autofocus and flash |
| Video | Yes |
| Secondary | 2 Mega Pixels |
| FEATURES | |
| Operating System | Android OS, v4.2 Jelly bean |
| CPU | Quad core 1.3 GHz, |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Radio | Yes |
| Other | Dual SIM, GPS + A-GPS support, MicroSIM card support only, Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Speakerphone |
| BATTERY | |
| Stand-by | 18 mAh Battery |