Your shopping cart is empty!
Qmobile Qtab Q1000
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | WCDMA 900/2100 |
| SIM | Single Micro Sim |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
| BODY | |
| Dimensions | 204x136x9mm |
| DISPLAY | |
| Size | 7.85 Inches XGA IPS 16 Million Colors LCD -768 x 1024 |
| Multitouch | Yes |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration; MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | YES |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB ROM , 1GB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, |
| USB | Yes-microusb-v2-0 |
| CAMERA | |
| Primary | 8 Megapixels with LED Flash |
| Features | AUTO-FOCUS |
| Video | Yes, |
| Secondary | 5 MP |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) with On Air Updates. |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| GPS | No |
| Other | Dual SIM, Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Speakerphone |
| BATTERY | |
| Type | 4500 mAh |