Your shopping cart is empty!
QMobile Noir Z7 World's Sexiest and Most Stylish Phone
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850/900/1800/1900 |
| 3G Network | WCDMA 900/2100 |
| SIM | Micro Sim |
| BODY | |
| Dimensions | 139.8 x 67.4 x 5.1mm |
| DISPLAY | |
| Type | FHD AMOLED, 16M colors, 306 PPI |
| Size | 4.8" FHD AMOLED |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB , 1GB |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | 3G (HSPA 21.1/5.76 Mbps) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0 with A2DP, |
| USB | OTG, Mirco USB |
| CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 3264 x 2448 pixels |
| Features | autofocus, LED flash, Geo-tagging, touch focus, face smile detection, panorama, HDR, Video 1080p@30fps, |
| Secondary | 5 MP |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 4.4 (Kit Kat) |
| Chipset | Mediatek MT6592 |
| CPU | 1.7GHz Octa core Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Beidou |
| Other | Document viewer, Photo viewer/editor, MIcro-Sim, Active noise cancellation with dedicated mic, Google Search, Maps, Gmail, Voice memo/dial/commands, Calendar, Speakerphone |
| BATTERY | |
| Type | 2050 mAh Battery |