Your shopping cart is empty!
QMobile Noir Z4 Quatro
| GENERAL | |
| 2G Network | 850 / 900 / 1800 / 1900 (WCDMA 900/2100 MHz) |
| 3G Network | Yes |
| SIM | Single Micro SIM |
| Announced | December 2013 |
| BODY | |
| Dimensions | 144x69x7.7mm |
| DISPLAY | |
| Type | 5" Full HD Display Super AMOLED Plus capacitive touchscreen. 16M colors, 441 PPi, |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Gorilla Glass protection |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | Not Available |
| Internal | 32GB ROM / 2GB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 with A2DP |
| USB | Yes |
| CAMERA | |
| Primary | 13 Mega Pixel Camera Full HD Auto-Focus with LED Flash |
| Features | Multi Shot, V gesture, Beauty effects, Panorama shots |
| Secondary | 5.0MP FHD autofocus |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Cortex A7 + GPU: PowerVR Series 5XT |
| CPU | 1.5 Quadcore Tubro Processor |
| Sensors | Answer phones by directly raising up to the ears. Answer calls by sweeping a hand over the screen. Gyro, Accelerometer, proximity, Light Sensor, Compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail |
| Browser | HTML5 |
| GPS | GPS + A-GPS support |
| Other | Document editor, Photo viewer/editor, Google Search, Maps, Gmail, Voice memo/dial/commands, Calendar,View your videos and images by synchronizing the Noir Z4 with your TV. Videos are saved in your phone's memory or if being streamed live..enjoy through Wi-Fi display,Digital DTS |
| BATTERY | |
| Type | 2020 mAh |