Your shopping cart is empty!
QMobile Noir Z5
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850/900/1800/1900 |
| 3G Network | WCDMA 900/2100 |
| SIM | Single Micro SIM |
| Announced | June 2014 |
| BODY | |
| Dimensions | 150.6x75x9.5mm |
| DISPLAY | |
| Type | 5.5" FHD LTPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors 1080 x 1920 pixels, 5.5 inches Full HD (~401 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - DTS Surround sound enhancement |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB ROM / 2GB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth version 4.0 |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0, USB On-the-go |
| CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 3456 x 4608 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | 1.34 µm pixel size, 1/2.3'' sensor size, geo-tagging, touch focus, face detection, image stabilization, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 8 MP, autofocus |
| FEATURES | |
| Operating System | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to v4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8274AB Snapdragon 800 |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Air gestures, Motion controls |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Other | - Active noise cancellation with dedicated mic - Air gestures - Motion controls - MP4/WMV/H.264/H.263 player - MP3/WAV/WMA/AAC player - Organizer - Image/video editor - Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk - Voice memo - Predictive text input |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |