Your shopping cart is empty!
QMobile Noir X800 Octa-Core
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Dual Micro SIM |
| Announced | October 2014 |
| BODY | |
| Dimensions | 138x68x7.6mm |
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors 720 x 1280 pixels, 4.7 inches HD |
| Multitouch | Yes |
| Protection | No |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16 GB ROM, 2 GB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| NFC | No |
| USB | microUSB v2.0 |
| CAMERA | |
| Primary | 13 Megapixels , autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 5 MP, 720p |
| FEATURES | |
| Operating System | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592M |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Other | - MP4/H.264/H.263 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Organizer - Photo/video editor - Document viewer - Voice memo/dial - Predictive text input |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh battery |