Your shopping cart is empty!
QMobile Noir i7
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 900/1800 |
| 3G Network | WCDMA 900/2100 |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | October 2014 |
| Status | Available. Released 2014, October |
| BODY | |
| Dimensions | 137x68x8.75mm |
| DISPLAY | |
| Size | 4.5" qHD |
| Multitouch | Yes |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration; MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | YES |
| MEMORY | |
| Card slot | Support micro SD upto 32GB |
| Internal | 8GB ROM/1GB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| CAMERA | |
| Primary | 5MP AF Camera with LED Flash |
| Features | AUTO-FOCUS, Brust Shot |
| Video | Yes, |
| Secondary | 2 Mega Pixel Camera |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 4.4 (Kit Kat) |
| CPU | 1.3GHz Quad Core |
| Sensors | Light, Motion, Proximity, Magnetic. |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Other | Dual SIM, GPS + A-GPS support, Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Speakerphone , Smart Flip Cover , Air Gesture, Smart Answer. |
| BATTERY | |
| Type | 1700 mAh |