Your shopping cart is empty!
QMobile Noir i10
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850/900/1800/1900 |
| 3G Network | WCDMA 900/2100 |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | MaY, 2014 |
| Status | Available. Released 2014, August. |
| BODY | |
| Dimensions | N/a |
| DISPLAY | |
| Size | 5" HD, 720 x 1280 pixels, IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors. |
| Multitouch | Yes |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration; MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | YES |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB ROM / 1GB RAM |
| DATA | |
| GPRS | GPS / AGPS |
| EDGE | yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 with A2DP |
| USB | USB 2.0 OTG (microusb-v2.0), |
| CAMERA | |
| Primary | 8MP, 3264 x 2448 pixels, |
| Features | autofocus, LED flash, Geo-tagging, |
| Video | Yes, |
| Secondary | 2 MP FULL FOCUS |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 4.4 (Kitkat) |
| CPU | 1.3GHZ Quad-Core |
| Sensors | Gyro, Accelerometer, proximity, digital compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Other | MP4/WMV/H.264/H.263 player, MP3/AAC/WMA/WAV player, SNS integration, Google Talk, Games (built-in + downloadable) Dual Sim, Dual Stand-byGPS + A-GPS support, Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Torch, Speakerphone |
| BATTERY | |
| Type | 2000 mAH |