Your shopping cart is empty!
QMobile Noir A910
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 900/1800/1900 |
| 3G Network | WCDMA 900/2100 |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | March, 2014 |
| Status | Available. Released 2014, March |
| BODY | |
| Dimensions | 137.5x67.5x7.8mm |
| Weight | 110g |
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 720 x 1280 pixels, 4.7 inches (~312 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration; MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 1 GB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| USB | Yes-microusb-v2-0 |
| CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 3264 x 2448 pixels |
| Features | HDR, burst mode, smile detection, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@24fps |
| Secondary | Yes, 5 MP, 720p |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.3GHz Quad Core |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Yes, FM Radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Colors | Black |
| Other | Dual Sim, Dual Stand-byGPS + A-GPS support, Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Speakerphone, FM Radio with RDS, 3.5mm audio jack, MP4/WMV/H.264/H.263 player, MP3/AAC/WMA/WAV player, SNS integration, Google Talk, Games (built-in + downloadable) |