Your shopping cart is empty!
QMobile Noir A610
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 900/1800/1900 |
| 3G Network | WCDMA 900/2100 |
| SIM | Dual Sim |
| Announced | August, 2014 |
| BODY | |
| Dimensions | 146.7x73.5x9.1mm |
| Weight | N/a |
| DISPLAY | |
| Size | 5" QHD IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Multitouch | Yes |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4GB ROM / 1GB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 with A2DP |
| USB | Yes |
| CAMERA | |
| Primary | 8.0 mega pixals LED flash |
| Video | Yes |
| Secondary | VGA |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | N/a |
| CPU | 1.2GHz Quad Core |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Yes |
| Other | Dual SIM, GPS + A-GPS support, MicroSIM card support only, Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Speakerphone MP4/WMV/H.264/H.263 player, MP3/AAC/WMA/WAV player, SNS integration, Google Talk, Games (built-in + downloadable) |
| BATTERY | |
| Type | 2000 mAh |