Your shopping cart is empty!
Qmobile Noir A8i
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850/900/1800/ 1900 |
| 3G Network | WCDMA 900/2100 |
| SIM | Dual Sim |
| Announced | 2014, July |
| BODY | |
| Dimensions | 126x64x9.3mm |
| DISPLAY | |
| Type | 4" WVGA |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | Support upto 32GB |
| Internal | 4GB ROM / 512MB RAM |
| DATA | |
| GPRS | yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| CAMERA | |
| Primary | 5MP AF with LED Flash |
| Secondary | Smart Camera |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.3GHz Dual Core |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Other | Dual SIM, GPS + A-GPS support, Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Speakerphone MP4/WMV/H.264/H.263 player, MP3/AAC/WMA/WAV player, SNS integration, Google Talk, Games (built-in + downloadable) |
| BATTERY | |
| Type | 1600 mAh |