Your shopping cart is empty!
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | 2012, January |
| Status | Available. Released 2012, February |
| BODY | |
| Dimensions | 102.6 x 61.6 x 11.9 mm (4.04 x 2.43 x 0.47 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 240 x 320 pixels, 3.2 inches (~125 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 1 GB storage, 384 MB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 3.6 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot, DLNA |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| CAMERA | |
| Primary | 3.15 MP, 2048x1536 pixels |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes, VGA@24fps |
| Secondary | No |
| FEATURES | |
| Games | Yes + downloadable |
| Operating System | Android OS, v2.3.6 (Gingerbread) |
| CPU | 800 MHz |
| GPU | Adreno 200 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5, Adobe Flash |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, White |
| Other | - SNS integration - Google Search, Maps, Gmail - YouTube, Google Talk - MP4/H.264/H.263/WMV player - MP3/WAV/WMA/eAAC+ player - Document viewer - Organizer - Voice memo - Predictive text input |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 600 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Talk time | Up to 12 h 30 min (2G) / Up to 10 h (3G) |
| MISC | |
| SAR EU | 1.10 W/kg (head) 0.52 W/kg (body) |