Your shopping cart is empty!
HTC Windows Phone 8S
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2012, September |
| Status | Available. Released 2012, November |
| BODY | |
| Dimensions | 120.5 x 63 x 10.3 mm (4.74 x 2.48 x 0.41 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 4.0 inches (~233 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - Beats Audio sound enhancement |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, HSUPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v3.1 with A2DP, EDR/ v4.0 LE after Amber update |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| CAMERA | |
| Primary | 5 MP, 2592х1944 pixels, autofocus, LED flash, |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary | No |
| FEATURES | |
| Operating System | Microsoft Windows Phone 8, upgradeable to WP8 Amber |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 |
| CPU | Dual-core 1 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Domino, Fiesta Red, Atlantic Blue, High-Rise Gray |
| Other | - SNS integration - 7GB free SkyDrive storage - MP3/WAV/WMA/eAAC+ player - MP4/WMV/H.264/H.263 player - Document viewer - Voice memo/dial - Predictive text input |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 1700 mAh battery |
| MISC | |
| SAR US | 0.97 W/kg (head) 1.08 W/kg (body) |