Your shopping cart is empty!
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | 2011, September |
| Status | Available. Released 2011, October |
| BODY | |
| Dimensions | 102.8 x 57.2 x 12.9 mm (4.05 x 2.25 x 0.51 in) |
| Weight | 108 g (3.81 oz) |
| DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 320 x 480 pixels, 3.2 inches (~180 ppi pixel density) - HTC Sense UI 3.5 |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - SRS surround sound enhancement |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 90 MB storage, 512 MB ROM, 512 MB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Up to 80 kbps |
| EDGE | Up to 236.8 kbps |
| Speed | HSDPA 14.4 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP, EDR |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| CAMERA | |
| Primary | 3.15 MP, 2048x1536 pixels, check quality |
| Features | Geo-tagging, face detection |
| Video | Yes, 480p |
| Secondary | No |
| FEATURES | |
| Operating System | Android OS, v2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A Snapdragon |
| CPU | 600 MHz Cortex A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Active Black, Active Navy, Metallic Black, Metallic Navy |
| Other | - SNS integration - Google Search, Maps, Gmail - YouTube, Google Talk, Picasa - MP3/eAAC+/WAV/WMA player - XviD/MP4/H.264/H.263/WMV player - Organizer - Voice memo - Predictive text input |
| BATTERY | |
| Stand-by | Up to 485 h (2G) / Up to 445 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h 40 min (2G) / Up to 7 h 33 min (3G) |
| MISC | |
| SAR US | 1.56 W/kg (head) 0.75 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.24 W/kg (head) 0.72 W/kg (body) |