Your shopping cart is empty!
HTC Desire 500
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Optional Dual SIM (Micro-SIM) |
| Announced | 2013, August |
| Status | Available. Released 2013, September |
| BODY | |
| Dimensions | 131.8 x 66.9 x 9.9 mm, 87.3 cc (5.19 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 4.3 inches (~217 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes - HTC Sense UI 5.0 |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - Beats Audio sound enhancement |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 4 GB, 1 GB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot, DLNA |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0, USB On-the-go, USB Host |
| CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | 1/3.2'' sensor size, 1.4µm pixel size, geo-tagging, face and smile detection |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary | Yes, 1.6 MP |
| FEATURES | |
| Operating System | Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225Q Snapdragon 200 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS supportt |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, Silver |
| Other | - SNS integration - Dropbox (25 GB cloud storage) - Active noise cancellation with dedicated mic - DivX/XviD/MP4/H.263/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLAC player - Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk - Organizer - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh battery |
| Stand-by | (2G) / Up to 435 h (3G) |
| Talk time | (2G) / Up to 12 h 6 min (3G) |
| MISC | |
| SAR US | 0.50 W/kg (head) 0.72 W/kg (body) |