Your shopping cart is empty!
HTC Desire 300
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 - EU, Asia HSDPA 850 / 2100 - Asia |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2013, December |
| BODY | |
| Dimensions | 131.8 x 66.2 x 10.1 mm (5.19 x 2.61 x 0.40 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 4.3 inches (~217 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes - HTC Sense UI 5.0 |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| CAMERA | |
| Primary | 5 MP, 2592х1944 pixels, autofocus |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | Yes, WVGA@30fps |
| Secondary | Yes, VGA |
| FEATURES | |
| Operating System | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS supportt |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, White |
| Other | - SNS integration - Dropbox (25 GB cloud storage) - MP4/H.263/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV player - Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk - Organizer - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial - Predictive text input |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1650 mAh battery |
| Stand-by | (2G) / Up to 625 h (3G) |
| Talk time | (2G) / Up to 11 h (3G) |
| MISC | |
| SAR US | Up to 10 h 50 min (2G) / Up to 7 h 20 min (3G) |