Your shopping cart is empty!
HTC Desire 200
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | 2013, June |
| Status | Available. Released 2013, July |
| BODY | |
| Dimensions | 107.7 x 60.8 x 11.9 mm (4.24 x 2.39 x 0.47 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 320 x 480 pixels, 3.5 inches (~165 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes - HTC Sense UI 4.0 |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - Beats Audio sound enhancement |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| CAMERA | |
| Primary | 5 MP, 2592х1944 pixels |
| Video | Yes, VGA |
| Secondary | No |
| FEATURES | |
| Operating System | Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qulacomm MSM7227 |
| CPU | 1 GHz |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS supportt |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, White |
| Other | - SNS integration - MP4/H.263/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV player - Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk - Organizer - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial - Predictive text input |
| BATTERY | |
| Stand-by | Li-Ion 1230 mAh battery |
| Talk time | Up to 821 h (2G) / Up to 693 h (3G) |
| MISC | |
| SAR US | Up to 10 h 50 min (2G) / Up to 7 h 20 min (3G) |