Your shopping cart is empty!
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | 2012, February |
| Status | Available. Released 2012, April |
| BODY | |
| Dimensions | 120.3 x 59.7 x 9.2 mm (4.74 x 2.35 x 0.36 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 3.7 inches (~252 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes - HTC Sense UI v4.0 |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - Beats Audio sound enhancement |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB (1 GB user available), 512 MB RAM |