Your shopping cart is empty!
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | 2013, January |
| Status | Exp. release 2013, |
| BODY | |
| Dimensions | 118.5 x 62.3 x 9.3 mm (4.67 x 2.45 x 0.37 in) |
| Weight | 114 g (4.02 oz) |
| DISPLAY | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 4.0 inches (~233 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes- |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB storage, 512 MB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, HSUPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| CAMERA | |
| Primary | 5 MP, 2592х1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, |
| Video | Yes, WVGA |
| Secondary | No |
| FEATURES | |
| Operating System | Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1 GHz |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML, |
| Radio | TBD |
| GPS | TBD |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | White, Black, Orange |
| Other | - SNS integration - MP4/H.263/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV player - Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk - Organizer - Document viewer/editor - Voice memo/dial - Predictive text input |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1650 mAh battery |
| Stand-by | Up to 360 h (2G) / Up to 460 h (3G) |
| Talk time | Up to 11 h 50 min (2G) / Up to 6 h 50 min (3G) |