Your shopping cart is empty!
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | 2012, May |
| Status | Available. Released 2012, June |
| BODY | |
| Dimensions | 107.2 x 60.6 x 12.3 mm (4.22 x 2.39 x 0.48 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 320 x 480 pixels, 3.5 inches (~165 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes - HTC Sense UI v4.0 |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - Beats Audio sound enhancement |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB storage, 512 MB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 14.4 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| NFC | Optional |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| CAMERA | |
| Primary | 5 MP, 2592 x 1944 pixels, check quality |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| FEATURES | |
| Operating System | Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich), not upgradable to v4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A Snapdragon |
| CPU | 600 MHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Polar White, Stealth Black, Flamenco Red |
| Other | - SNS integration - DivX/XviD/MP4/H.263/H.264/WMV player - Dropbox (25 GB storage) - MP3/eAAC+/WMA/WAV player - Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk - Organizer - Document viewer/editor - Voice memo/dial - Predictive text input |
| BATTERY | |
| Stand-by | No official data |
| Talk time | No official data |
| MISC | |
| SAR US | 0.75 W/kg (head) 0.64 W/kg (body) |