Your shopping cart is empty!
QMobile A10
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850/900/1800/1900 |
| 3G Network | no |
| SIM | Dual Sim |
| Announced | 2013 |
| BODY | |
| Dimensions | 127x65.5x11.9mm |
| Weight | N/A |
| DISPLAY | |
| Size | 4.0" WVGA LCD Display |
| Multitouch | Yes |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4GB ROM / 512MB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 with A2DP |
| USB | Yes |
| CAMERA | |
| Primary | 5 Mega Pixel Camera with Led Flash |
| Video | Yes |
| Secondary | VGA |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | 1GHz Dual Core |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Radio | Yes |
| Other | Dual SIM, GPS + A-GPS support, MicroSIM card support only, Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Speakerphone Audio Player Video Player |