Your shopping cart is empty!
QMobile Noir A36
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 900/1800 |
| SIM | Dual SIM |
| BODY | |
| Dimensions | 125.3x65.5x12.3mm |
| DISPLAY | |
| Type | WVGA LCD Display |
| Size | 4" WVGA |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | Support upto 16GB |
| Internal | 512MB ROM/256MB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 |
| Bluetooth | Yes |
| CAMERA | |
| Primary | 2 Mega Pixel Camera |
| Secondary | VGA Camera |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.3GHz Dual Core |
| Messaging | SMS, MMS, email |
| Browser | HTML |
| Radio | yes |
| GPS | No |
| Colors | Black |
| Other | Dual Sim-Dual StandBy, GEO tagging, Google Search, Maps, Gmail, Speakerphone. 3.5mm audio jack, Video player, audio player, Google Android Market, Games (built-in + downloadable) |
| BATTERY | |
| Type | 1500 mAh |