Your shopping cart is empty!
QMobile Noir A2 Classic
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 900/1800 |
| SIM | Dual SIM |
| BODY | |
| Dimensions | N/A |
| DISPLAY | |
| Type | HVGA LCD Display |
| Size | 3.5" HVGA LCD Display |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | Support upto 32GB |
| Internal | 512MB ROM/256MB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 |
| Bluetooth | Yes |
| CAMERA | |
| Primary | 2 Mega Pixel Camera |
| Secondary | VGA Camera |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 2.3 (Gingerbread) |
| CPU | 1GHz |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | yes |
| Java | yes |
| Colors | Black |
| Other | Dual SIM, GPS + A-GPS support, Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Speakerphone 3.5mm audio jack, MP4/WMV/H.264/H.263 player, MP3/AAC/WMA/WAV player, Google Talk, Games (built-in + downloadable) |
| BATTERY | |
| Type | 1500 mAh |