Your shopping cart is empty!
| GENERAL | |
| SIM | Dual Sim |
| Announced | 2013 |
| BODY | |
| Dimensions | 124.5x64x12.8mm |
| DISPLAY | |
| Type | 4" WVGA LCD Display |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | Support upto 32GB |
| Internal | 4GB ROM/512MB RAM |
| DATA | |
| GPRS | yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 |
| Bluetooth | yes |
| USB | Yes |
| CAMERA | |
| Primary | 5 Mega Pixel Camera |
| Secondary | Smart Camera |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | 1GHz Dual Core Processor |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Other | Dual SIM, GPS + A-GPS support, MicroSIM card support only, Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Speakerphone MP4/WMV/H.264/H.263 player, MP3/AAC/WMA/WAV player, SNS integration, Google Talk, Games (built-in + downloadable) |
| BATTERY | |
| Type | 2500 mAh |