Your shopping cart is empty!
QMobile A51
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 900/1800/1900 WCDMA 900/2100 |
| 3G Network | Yes |
| SIM | Dual Sim |
| Announced | 2013 |
| BODY | |
| Dimensions | 135.5x68x11.1mm |
| Weight | N/A |
| DISPLAY | |
| Size | 854 x 480 pixels, 4.5 inches (~215 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | Support micro SD upto 32GB |
| Internal | 4GB ROM/512MB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 |
| Bluetooth | Bluetooth v2.0 with A2DP |
| USB | Yes |
| CAMERA | |
| Primary | 5 Mega Pixel Camera |
| Video | Yes |
| Secondary | VGA Camera |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.3GHz Dual Core |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Radio | Yes |
| Other | Dual SIM, GPS + A-GPS support, Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Speakerphone MP3/MP4, Games (built-in + downloadable) |
| BATTERY | |
| Type | 1600 mAh |