Your shopping cart is empty!
| GENERAL | |
| SIM | Dual Sim |
| Announced | 2013 |
| BODY | |
| Dimensions | 125.5x64.5x11.4mm |
| DISPLAY | |
| Type | 4" WVGA Capacativce Touch Screen |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| MEMORY | |
| Card slot | upto 16gb |
| Internal | ROM 512MB / RAM 256MB |
| DATA | |
| GPRS | yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 with A2DP |
| USB | Yes |
| CAMERA | |
| Primary | 2 Mega Pixel Camera |
| Secondary | VGA |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.2 GHz Dual Core |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, |
| Browser | HTML5 |
| Other | Dual Sim-Dual StandBy, Organizer, Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF), Google Search, Maps, Gmail, Speakerphone |