Your shopping cart is empty!
QMobile Noir A290
| GENERAL | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | No |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | August, 2014 |
| Status | Available. Released 2014, August. |
| BODY | |
| Dimensions | 145.8x73x9.7mm |
| DISPLAY | |
| Size | 5 Inches IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Multitouch | Yes |
| SOUND | |
| Alert types | Vibration; MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | YES |
| MEMORY | |
| Card slot | microSD card support up to 32GB |
| Internal | 4GB ROM / 512 MB RAM |
| DATA | |
| GPRS | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes, |
| USB | Yes-microusb-v2-0 |
| CAMERA | |
| Primary | 3.2 Megapixels Camera with LED Flash |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes, |
| Secondary | VGA |
| FEATURES | |
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.3 GHz Dual Core |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| GPS | Yes |
| Other | Dual SIM, Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Speakerphone, Free 2 Back Covers |
| BATTERY | |
| Type | 1800 mAh |